Dijital resim dünyasına hoş geldiniz...

Dijital Resim Üzerine Düşünceler

Yazan: Özdemir AKESEN — Yayın Tarihi: 15 Haziran 2012

Bonsai

Dijital resim öğrencim Ebru Arısoy'un bir çalışması.

Ülkemizde dijital resim tekniğinin tanınmasına ve dileyen herkesin dijital resim çalışabilmesine karınca kararınca katkıda bulunurum umuduyla yola koyuldum.  www.dijitalresimnedir.com bloğumdaki ilk yazımda belirttiğim gibi, dijital resim tekniğinin tanıtılıp yaygınlaştırılması konusunda Türkçe kaynak sıkıntımız vardır. Bu engeli aşmanın yolu, bu konudaki kaliteli Türkçe içeriği arttırmaktır.

Bu iş, sadece çeviri faaliyetiyle de hallolacakmış gibi görünmemektedir. Dijital resim tekniği konusunda çalışacak ve bu konuda kaliteli Türkçe içerikler oluşturacak gönüllülere ihtiyacımız vardır.

Son yıllarda giderek artan ilgiyle yaygınlaşan geleneksel resim sanatımız, böylece, günümüz teknolojisiyle buluşacak, kültürümüz zenginleşecektir.

Dijital resim nedir?

Dijital resim, bilgisayar ortamında yürütülen ve bilgsayar ortamında saklanan resim çalışmalarına verilen addır. Bu tarz resim çalışmaları, bilgisayara bağlı bir grafik tableti kullanılarak ve Adobe Photoshop, Corel Painter, Corel Paintshop, GIMP gibi gelişmiş bir resim işleme yazılımı marifetiyle yürütülür.

Dijital resim çalışmak, geleneksel resim çalışmaya çok benzer. Tabiri caizse, geleneksel resimden tek farkı şövalenizin yerini ekranınızın almasıdır. Bunun haricinde geleneksel resim çalışırkenki doğallığa sahiptir: Tuvalinize fırçalar ya da kalemlerle çizim ve boyama yaparsınız. Renkleri, hazırladığınız ya da elinizin altında hazır bulunan renk paletlerinden alırsınız... Liste böylece uzayıp gider.

Bilgisayarın sağladığı avantajlar da eklenince dijital resim, bilgisayarla yürütülebilecek en güzel, en keyifli uğraşılardan biri oluverir.

Dijital resim çalışırken neden GIMP'i kullanıyor ve öneriyorum?

Dijital resim, az önce saydığım yazılımlarla ya da benzer yazılımlarla çalışılabilir. Dijital resim çalışmak için kullanacağımız resim işleme yazılımlarında bir takım özelliklerin olması gerekir: Katman desteği, grafik tableti desteği, renk seçme desteği gibi.

GIMP, hem ücretsiz ve kamuya açık lisanslıdır, lisans problemi yoktur; hem de hiç yabana atılmayacak gelişmiş özellikleri vardır. Dolayısıyla GIMP'i  dijital resim çalışmalarınızda  ve diğer dijital fotoğraf işlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

GIMP Resim Stüdyosu eklenmiş GIMP'i kullanmamın ve önemrmemin nedenlerini şu şekilde sıralalayabilirim:  

 • GIMP ücretsizdir.
 • Lisans problemi yoktur. Dileyen herkes bilgisayarına GIMP'i kurup kullanabilir.
 • Windows, Mac ve LINUX işletim sistemlerinde çalışır.
 • Resim Stüdyosu eki vardır.
 • Dijital resim çalışmaları için yeterli bir yazılımdır.
 • Dijital fotoğraf işemleri için de gelişmiş özellikleri bulunmaktadır.

Geleneksel resim, dijital resim

Sabit Fikir Edebiyat Dergisi'nin Şubat 2012 tarihli sayısında yayınlanan Oylum Yılmaz'ın Dijitalleşen Sanat Kimin Sanatı  başlıklı makalesinden not etmiştim:

“Yeni medya kuramcısı Lev Manovich’e göre Rönesans yağlıboya sayesinde gerçekleşmiştir. Yağlıboya o zamana değin kullanılan diğer boya türleri gibi öyle hemen kurumaz, ressama katman katman çalışma fırsatı verir. Yağlıboyayla çalışan sanatçı özgürdür artık, ona sanatın sonsuz zamanı bahşedilmiştir; sonuca değil yaratma sürecine odaklanabilir istediği kadar…„

Yağlıboya, 1420'de bulundu. Resim sanatında çığır açan teknolojik bir yenilikti.

Teknoloji durmadı. Nihayet 1979'da Intel'in ilk kişisel bilgisayarı (PC) üretmesiyle dijital çağa girdik. Aslında PC öncesi de dijital teknoloji kullanılıyordu. PC'nin bulunması, dijital teknolojiyi herkesin istifadesine açması bakımından yeni bir dönemin başlangıcıdır.

Günümüzde teknolojik imkânlar alabildiğine çoğalıyor. Tablet bilgisayarlar çağının başındayız. Peki ne oldu da dijital teknoloji, bu kadar hayatımıza karıştı? Çünkü dijital tenoloji, insanı makineye değil, makineyi insana yaklaştırdı.

1970'lerde, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, herkesin masasında bir bilgisayar hayal etmişti. Hayali fazlasıyla gerçek oldu: Bilgisayarlar teknik bilgi sahibi bir kesimin kullandığı makineler olmaktan çıkıp, isteyen herkesin kullanabileceği cihazlar hâline geldi.

Bugün hiçbir teknik altyapı terimiyle uğraşmadan bilgisayarımızda yazı yazabiliyor, çektiğimiz fotoğrafları sevdiklerimizle paylaşabiliyoruz. Çünkü işletim sistemleri ve yazılımlar sezgisel dediğimiz bir çalışma düzenine sahipler.

Dijital resim, bu gelişimin dışında kalamazdı, elbette. Günümüzde yazılımlar ve sundukları imkânlar öyle gelişti ki, bilgisayar ortamında sanki gerçek hayattaki bir ressam gibi resim çalışabiliyoruz.

Geleneksel resim mi, dijital resim mi?

Hayır, hiç bile, birini diğerine tercih etmek zorunda değiliz. Fakat, bilgisayarın bizlere sağladığı imkânlardan neden yaralanmayalım?

Dijital resmin hemen aklıma geliveren bazı avantajlarını sıralamak istiyorum:

 • Dijital resim çalışırken özgürsünüz. Dijital tuvalinizi istediğiniz kadar silebilir, tekrar tekrar çizip boyayabilirsiniz.
 • Boyalarınız asla bitmez. "Eyvah, beyazım kalmamış, kırmızı boyam bitmek üzere, bu rengi bu saatte nerden bulurum?" sorularını sormazsınız örneğin.
 • Hayalinizdeki renkleri seçip kullanabilirsiniz.
 • Fırçalarınız asla eskimez, her an temiz ve bakımlıdırlar.
 • Dijital resimde katmanlarla çalışırsınız. Her katman diğerlerinden bağımsız çizim ve boyama yapmanıza imkân verir.
 • Dijital resim çevre dostudur, daha az kaynak tüketir.

Yol haritamız

Buraya kadar, bilgisayarımızda resim çalışmak için yapmamız gereken hazırlıkları ve dijital resimle ilgili temel kavramları inceledik.

www.dijitalresimnedir.com'da bundan sonra da dijital resim çalışmaları için gerekli bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Fakat, bilgisayarımıza GIMP'i kurup gerekli hazırlıkları tamamladığımız için bundan sonrası uygulama ağırlıklı olacak. 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere....


© 2012-2020 www.dijitalresimnedir.com. Tüm Hakları Saklıdır.

Sistem Tasarımı ve Kodlama:

Özdemir Akesen

Grafik Tasarım:

Özdemir Akesen