Dijital resim dünyasına hoş geldiniz...

Dijital Resimde Boyama Araçlarımız

Yazan: Özdemir AKESEN — Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2012

Lale

Dijital resim öğrencim Ebru Arısoy'un bir çalışması.

 Dijital resim çalışmalarımızda kullanacağımız araçlar GIMP'in Araç Kutusu'nda bulunur. Hangi araçla çalışmak istiyorsak önce o aracın Araç Kutusu'ndaki simgesine grafik tabletimizin kalemiyle tıklamamız gerekir. Bu işleme ilgili aracın seçilmesi adı verilir.

Her boyama aracının (boya fırçası, hava fırçası, silgi, lekeleme aracı, vb) GIMP Resim Stüdyosu'nca  tanımlanmış hazır ayarları bulunmaktadır. Böylece örneğin boya fırçasını, 2B ya da 6B kurşun kalemden pastel boya ve tebeşire kadar çok sayıda boyama aracı gibi kullanmak mümkündür.

Bu yazımda, GIMP'in dijital resim çalışmalarımızda kullanacağımız boyama araçlarını inceleyeceğiz. GIMP Resim Stüdyosu'nun hazır ayarlarını ise bir sonraki yazıda ele alacağız. 

GIMP'in boyama araçları

Şimdi, GIMP'te bulunan boyama araçlarını gözden geçirelim. Şekil 1'de, GIMP'in araç kutusundaki boyama araçlarını kırmızı çokgenin içerisinde görüyoruz:

GIMP'in boyama araçları

Şekil 1 GIMP'in boyama araçları.

Üst sıra: Kovadan dolum aracı.

Orta sıra, soldan sağa: Harmanlama, kalem, boya fırçası, lekeleme (estomp), hava fırçası, silgi, mürekkepli uç araçları.

Alt sıra, soldan sağa: Kopyalama, iyileştirme, perspektif kopyalama, bulanıklaştırma/keskinleştirme, temizleme/yakma araçları.

Şimdi ayrıntılar...

   Adı: Kısayolu: Tanımı:
Kovadan dolum aracı Shift+B Bir alanı bir çırpıda boyayla ya da desenle doldurur.
Harmanlama (gradyan) aracı L Bir renkten diğerine geçen alanlar (gradyanlar) oluşturur.
Kalem aracı N Ara dolgusuz çizgiler çizer, piksel piksel boyama yapar.
Boya fırçası aracı P Çizim ve boyamalarda en fazla kullanılan araçtır.
Estomp (lekeleme) aracı S Renkleri etrafa yayar, birbirine karıştırır.
Hava fırçası (sprey) aracı A  Geniş alanları hızlı bir şekilde boyamak için kullanılır.
Silgi aracı E Dijital tuvalinizin istediğiniz yerini, istediğiniz kadar silebilirsiniz.
Mürekkepli uç aracı Yoktur Batırmalı ya da kamış kalem.
Kopyalama aracı C Resmin bir bölümünü başka bir bölümüne kopyalar.
İyileştirme aracı H Örneğin yüzdeki sivilceleri yok eder.
Perpektif kopyalama aracı Yoktur Perpektif kurallarına göre kopyalar.
Bulanıklaştırma/keskinleştirme aracı Shit+U Bir resmi bulandırır ya da netleştirir.
Temizleme/yakma aracı Shift+D Bir resmin gölgelerini, orta tonlarını ya da parlak kısımlarını açar ya da koyultur.

Tablo 1 Dijital resimde kullandığımız boyama araçlarımız.

NOT: Bu tabloyu hazırlarken  WikiBooks.org Web sitesindeki GIMP/Toolbox sayfasında bulunan GIMP'in araç kutusundaki bütün araçların açıklandığı tablodan yararlandım. 

İlginç notlar

Dijital resim stüdyomuzdaki boyama araçlarıyla ilgili bazı notlar aktarmak istiyorum şimdi sizlere:

  • Dijital resim çalışmalarımızda çizim ve boyama için en çok boya fırçasını (Boya fırçası) kullanırız.
  • Kalem (Kalem), geleneksel resimdeki kalemleri temsil etmez. Dijital resimdeki kalem, ara dolgusuz çizimler yapan özel amaçlı bir araçtır. Bu nedenle kalem aracını nadiren kullanacağız.
  • Boya fırçamızın hazır ayarları arasında kurşun kalemler ve kuru boya kalemleri de vardır. Yani, kalemle çizim ve boyama yapmamız gerektiğinde yine boya fırçası aracını seçip kullanırız.
  • Hava fırçası (sprey, İng. air brush) (Hava fırçası), geleneksel resimdeki adaşıyla aynı işleyişe sahiptir. Geniş alanları kolay bir şekilde boyamak, hava fırçasının uzmanlık alanıdır. Fakat bazı ayarlamalarla hava fırçasını ikinci bir boya fırçası gibi asıl boya fırçasıyla dönüşümlü kullanabiliriz.
  • Kovadan dolum aracı (İng. bucket fill tool) (Kovadan dolum aracı), ilginç adıyla dikkat çekmektedir. Kapalı alanları boya ya da desenle doldurmak için kullanılır. Tercihe göre bütün bir katmanı da boya ya da desenle doldurabilir.
  • Harmanlama (gradyan) aracı (İng. blend, gradient tool) (Harmanlama aracı), kovadan dolum aracı gibi çalışır. Tek farkı, harmanlama aracının renk geçitiyle doldurmasıdır. İki ya da üç rengin belli basamaklarlarla birbirine dönüşmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz renk geçitlerine gradyan  da denilir.
  • Silgi (Silgi), katmanlar üzerindeki çizim ve boyamaları silmek için kullanılır. "Katmanlar üzerindeki ..." diyorum çünkü, dijital resimde katmanlar üzerinde çalışırız. Dijital Resimde Temel Kavramlar yazımda belirttiğim gibi katmanlar, tuvalimize serilmiş şeffaf tabakalardır.  Aynı anda bir katman üzerinde çizim ve boyama yapabiliriz. Dolayısıyla silme işlemi de çalışılan katmanın üzerinde gerçekleşir. Dijital resimde çizim ve boyamalarımızı istediğimiz kadar silip yeni çizim ve boyamalar yapabiliriz.
  • Estomp (lekeleme, İng. smudge) aracı (Lekeleme aracı), simgesinde gösterildiği gibi çalışır. Boyaları dağıtıp yaymak, birbiriyle karıştırmak, ... gibi ilginç işlevleri vardır. Geleneksel resimdeki estomplar (her iki ucu da sivriltilmiş, sıkıştırılmış kâğıt rulolar)'a benzer.
  • Mürekkepli uç (İng. Ink) (Mürekkepli uç), hattatlıkta (kaligrafide) kullanılan kamış kalemlerin dijital resim stüdyosundaki karşılığıdır.

Şimdi sırada GIMP Resim Stüdyosu'yla gelen hazır ayarlarımız var.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere...


© 2012-2020 www.dijitalresimnedir.com. Tüm Hakları Saklıdır.

Sistem Tasarımı ve Kodlama:

Özdemir Akesen

Grafik Tasarım:

Özdemir Akesen